ÚJ
Pénzügyeidben Te is lehetsz szakember!
Legtöbbünk nem jártas a pénzügyekben, s ha mégis szereztünk némi ismeretet, leginkább reklámokból, internetről jutottunk hozzá. Ezek komolyságát, szakszerűségét és megbízhatóságát azonban nehéz megítélni. Pedig a pénz kezelése nagy felelősség, ha sok van azért, ha kevés, azért. Kezdjük mindjárt a sokakat érintő adóssággal!
Mi a különbség a rossz és a jó adósság között?
Az autókereskedők alig várják, hogy belehajszoljanak egy autóhitelbe, de nyaralni is elmehetsz 300 000 Ft-ért. Kellemes emlékeid és szép fotóid lehetnek, de pénzügyi értéket így biztosan nem teremtesz. Ez a pénz elszáll. Nem mondom, hogy ne költs ilyesmikre, de ha csak kölcsönből tudod megoldani, akkor ezeket inkább ne engedd meg magadnak.
Természetesen nem minden adósság rossz. A jó adósság az, amit megtérülő befektetésre használsz, például ingatlanvásárlásra, vállalkozás alapítására. Ezek a hitelek általában alacsonyabb kamatozásúak, és akár adókedvezményt is kaphatsz. Ha jól menedzseled, az ilyen befektetés még növelheti is az értékét. A tandíjra felvett kölcsön is jó hosszú távú befektetés, mivel a tanulás a keresőképességedet növeli.
Figyelem! A rossz adósságot tehát kerüld, ha már benne vagy, szabadulj meg tőle!
A jó adósságból is megárthat azonban a sok! Tedd fel ezért mindig a kérdést magadnak:
- Kell-e aggódnom azon, hogyan fogom a jövő havi költségeket kifizetni?
- Félre tudom-e tenni azt az összeget, amely céljaim megvalósításához szükséges?
A válaszok segítenek, hogy időben megállj az eladósodással.
Ha többet szeretnél megtudni a témáról, Pénz, pénz és pénz c. könyvünkben mindent megtalálsz!